backlink nedir

Bu makalemde size backlink mantığı, düz ve çapraz link değişimleri , farklı ip ve farklı domain linkleri arasında ki farklardan bahsedeceğim.Umarım işinize yarar.

Backlink nedir?

Türkçe manasıyla Geri link anlamına gelen backlink, diğer internet sitelerinden sizin sitenize yönlendirilme yapılmasıdır. Bir örnek verecek olursak wmwebtr ödüllü seo yarışması ben bu sayfamda şu anda futbolcu resimleri linki verdim.Futbolcu resimlerine tıkladığınızda futbol forumuma yani ForumFutbol ‘a yönelecek. Şimdi ben forumfutbol.com için link vermiş oldum. Forumfutbol.com sitemin backlinki 670 ise , 671 yapmış oldum.

Peki bu backlink ne işe yarar?

Backlink , arama motorlarında sizin sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlar. Aynı zamanda da page rank değerinizin artmasını sağlar (Page rank makalesi için tıklayınız). Eğer belirli bir kelime öbeğinde üst sıralarda yer almak istiyorsanız sitenize ait backlink sayısını arttırmalısınız. Bunun için en iyi yol wmwebtr ödüllü seo yarışması link değişimidir. Mantığı şu şekilde ilerler, sizin linkinizi ekleyen siteleri arama motorları görür ve bu site işe yarar diye düşünerek sizi üst sıralara taşır.. Ama bu işin de bazı sınırları olmalıdır tabiiki.

İnternet dünyamızın Amerika’sı Google bu konuda şöyle bir strateji izler. Siz yeni bir site açtınız amacınız google‘da yada herhangi bir arama motorunda üst sıralarda yer almak. Gittiniz ve internet siteleriyle link değişimleri yaptınız. O kadar çok yukarı çıkmak istiyorsunuz ki sürekli değişim yapıyorsunuz. 1, 10, 50,100 derken uçtunuz gittiniz.Google amcamız bunu hemen anlar ve şöyle düşünür. “Yeni bir site bu kadar az güncellemeyle nasıl bu kadar backlink alır yahu!” der ve sizi Sandbox’a taşır.

Sandbox nedir?

Sizin internet siteniz haksız yere fazla üst sıralara çıkmaya başladığı için arama motorunuz google arka sayfalara atar. Sonra bir bakmışsınız ki futbolcu resimleri kelimesinde birinci sırada yer alırken üçüncü sayfalara düşmüşsünüzdür. Bu da google banı gibi kötüdür. Hitleriniz 10 bin 15 binken 300-, 400 ‘e kadar düşebilir.Ne demiştik. Arama motorları internet sitelerin hitlerinin %95′ini oluşturur. Örneğin futbolcu resimlerine bakacaksınız. Futbolcu resimleri kelimesini google da yazsanız birinci sıradaki siteye mi girersiniz yoksa üç ve dördüncü sayfalara tıklayıp da orada ki sitelere mi girersiniz?

Backlinkin sınırı nedir derseniz yoktur ama en çok dikkat etmeniz gereken şey. İvmenizin sabit olmasıdır. Haftada bir webmaster forum‘una girer ve link değişimi konusunda mesajınızı açarsınz. Sadece 5 link alınacaktır dersiniz ve her hafta sadece 5 backlink alırsınız. Böylece bir anda backlinkiniz uçmadığı gibi yavaş yavaş artış da google’ın hoşuna gidecektir.Ayrıca bir sayfada 50 den fazla başka siteyi önermeniz de google’ın hoşuna gitmez.

Fakat link değişiminde dikkat etmemiz gereken şeylerde vardır tabiiki. Kesinlikle link değişimi yapacağınız sitenin page rankına bakmayın. Önemli olan o sitenin backlink değeridir. Pagerankı 5 olan ve 20 backlinki olan site yerine pagerankı 0 olan ve 500 backlinki olan site tercih edilmelidir. Neden derseniz size link verecek olan 500 backlink sahibi olan siteyi düşünün. Her 500 sitenin de bir o kadar backlinki olsa. Sonra o sitelerinde 500′er diye düşünün. Böylece sitenizin bir numaralı referansı dışında iki ve üç numaralı referansları da olacaktır. Böylece ciddi bir referansımız olacaktır. Babamın babası, babamın babası.. gibisinden Adem ve Havva’ya ulaşmaktır bu

Sandbox’a düşen sitemi nasıl kurtarırım?

Sandbox demek sitenizin hapse düşmeis demektir. Özgür olamayan bir site hit kazanamaz bunu nedeni ise arka sıralarda olmasıdır.Sandbox’a düştüyseniz ve bu kısma dikkatle bakıyorsanız , bilin ki bu link işini abartmışsınız. Çok fazla yükleme yapmışsınız. Önce bunu wmwebtr ödüllü seo yarışması hafifletmek lazım. İşe yarayamayacak linkleri silin öncelikle. Bunu yaparken page ranka bakmayın. Backlinke bakın.

Ardından sitenize yeni ve orjinal içerikler ekleyiniz. Bir konuyu sitenize ekleyerek kopyala/yapıştır yapmanızın hiçbir anlamı yok. Sitenizde belirli bir süre link vermeyiniz. Ama link almanız yararlı olabilir. Bunun en iyi yolu ise ücretli link almaktır.Yada başka bir sitenizden bir arakdaşın sitesine link verin ve onun sizin sandbox ‘a düşmüş siteye eklemesini isteyin.

Sitenize bir anda çok link verilmesi sandbox’ı körükler diye düşünmeyin. Eğer öyle olsaydı yeni açılmış çok başarılı youtube gibi siteler sandbox’a düşerdi :P

Sandbox’a düşmüş sitenizin hitini arttırın ve mümkünse google’a mail atın. İlgilenen yetkililer mutlaka olacaktır. İllegal içerik sakın olmasın sitenizde.

Link değişimlerini nasıl yapmalıyım.Nasıl bir taktik izlemeliyim?

Öncelikle şunu hafızanıza kazımanız lazım. Sitenizi arama motorlarında üst sıralara yerleştirmeniz için gereken en önemli faktör backlinktir. Bazı webmasterlar yeni açtığı bir sitesine eski olan ve pr’si 5 olan bir internet sitesinden link veriyorlar. Bir sonraki güncellemede yeni siteleri pr 3 oluyor fakat backlinki yani o siteyi öneren sayısı 1 oluyor.

Siz de pr3 diye link değişimi yapıyorsunuz. Halbuki pr 0 olan ve 100 backlinki olan bir siteyle yapsanız çok ama çok daha etkili olur. Page rank değerine sakın aldanmayın. Link takas için o sitenin page rankına bakmak zaman kaybından başka bişey değildir. Page rank sadece bir ölçüttür. Zaten göreceksiniz ki backlinki fazla olan internet siteleri bir sonraki google pr güncellemesinde yüksek rakamlara ulaşacaktır.

Peki internet sitelerinin yada sitemin backlink sayısına nereden bakabilirim?

Webmaster araçlarında ustalaşmış wmwebtr ödüllü seo yarışması bir site olan iwebtool’u kullanabilirsiniz:

Backlink Sayacı için tıklayınız.

Google’dan backlink kontrolü için Google ‘a girdikten sonra arama bölümüne “link:siteadınız.com” yazarsanız. Arama sonucu sağ üstte şu kadar sonuç bulunmuştur diye belirtecektir.

Not: site:siteadı.com diye aratırsanız sitenizin google'^da kayıtlı olan sayfa sayınızı görürsünüz.

Çapraz link değişimi ve backlink:

Çapraz link değişimi öneren sitelerin birbirleriyle karşılıklı olmaması demektir. Örneğin benim A sitem bir başkasının B sitesini önerirken o site sahibi de kendi B sitesinden benim C sitemi önermektedir. Böylece karşılıklı link değişimi olmayacaktır. Bunu yapmak kimi kaynaklara göre çok daha faydalıdır. Çünkü arama motorları şunu düşünebilir. A sitesinden b sitesine yönlenmiş b sitesinden de A sitesine yönlenmiş. O zaman bunlar anlaşmış diye düşünüp “Ne anlamı kaldı?” diye düşünebilir. Ama çapraz yaparsanız tek taraflı öneren olacağı için çok daha etkili olacaktır

Çoğu webmaster çapraz backlink olayına yanaşmaz bunun nedeni ise kontrol zorluğu olmasıdır. Ben 50 siteyle link değişimi yaptım diyelim. Her hafta bu 50 siteye kendi sitemden tıklar ve kontrol ederim yada backlink taraması yaptırır ctrl+f tuşuna basarım ve diyelim forumfutbol.com ile takas yaptım kelime arama kısmına forumfutbol yazarım.Herhangi bir link çıkmıyorsa bu arkadaş kaldırmış der linkini silerim. Ama çapraz yapmış olsaydım şunu düşünecektim ,kendi sitemden B sitesine tıklayıp girdiğimde kendi sitemin linkini göremediğimde ya “linkimi site sahibi kaldırmış diyecektim” yada” çapraz takas yapmıştım bu arkadaşla, eyvah nerden bileceğim şimdi bana hangi siteden link verdiğini” diye düşünecektim. Bunun için webmasterlar çapraz link değişiminden pek hoşlanmaz. Bunun çözümü için ise bazı internet siteleri kurulmuştur. Backlink Kontrol Edici gibi internet sitelerine üye olduktan sonra panelinizden size link veren siteyi ekliyorsunuz ve o site sizin linkinizi belirttiği sayfadan kaldırdığı an size bir mail yollanıyor. Bu kontrolleri yapmamızın nedenleri ise basit.

Bazı kendini zeki sayan webmasterlar wmwebtr ödüllü seo yarışması çıkabiliyorlar.

ip ve backlink:

Kimi internet sitesi sahibiyle link takas yapacaksınız karşı taraf size diyor ki tek tek uğraşmayalım ben 5 sitemden tek tek link vereyim sende bu sitenden benim 5 siteme link ver.Yani beşe beş olacağı için takas mantığı yapılmış olacak. Peki bu arkadaşın 5 internet sitesi varsa büyük ihtimal bu 5 internet sitesi aynı sunucuda bulunmaktadır. E sunucunun da bir tane ip adresi olunca ne olmuş oluyor. Aynı ip adresinden bana link veriliyor farklı site olmasının bir anlamı kaldı mı diye düşünebilirsiniz. Bende size o zaman şunu derim (ki bu konuda çok emin değilim). Farklı ip adreslerinden verilmesi tabiiki daha iyi bir tercihtir ama sadece tek bir ip adresinde bulunan ve 200-300 sitesi olan insanlar var. Bunlara yazık olmaz mı? Neticede farklı domainlerden farklı linkler veriliyor. Bu istediğiniz backlinki sağlar ama şu da var ki 5 farklı ip den olsa çok daha iyi olacaktır.

Peki ben sitemi google yada arama motorlarında daha üst yerlere nasıl çıkarırım?

Bunu isteme nedenimiz ise ne kadar yukarda olursak o kadar ziyaretçi alırız ,ne kadar ziyaretçi alırsak o kadar reklam alırız yada tanıtım yaparak satış yaparız. Ne kadar reklam o kadar para Backlink mantığını öğrenme nedenimiz kendi internet sitemizi arama motorlarında istediğimiz kelimelerde daha üst yerlere çıkarmaktır. wmwebtr ödüllü seo yarışması Backlinklerde sürekli değişik kelime yazmayın, bir kelimeye odaklanın örneğin arama motorlarında amacınız “fenerbahçe resimleri” kelimesinde çıkmak , o zaman diğer internet siteleriyle link değişimi yaptığınızda onlara fenerbahçe resimleri olarak sitenizi ekletin. Belirli bir süre sonra göreceksiniz ki arama motorlarında üç ve dördüncü sayfalarda çıkarken ikiye ,bire , belki de ilk sıraya çıkmışsınız.

Tabiiki sadece link değişimi yaparak yada link satın alarak backlink ile uçacağımızı sanıyorsak yanılıyoruz. Sadece backlink alarak başarıya kavuşacağımı sandığım internet sitelerimde günde 700 hit sayısını geçemedim.

Öncelikle emekle tasarlanmış orjinal içerik bulunan (kopyala/yapıştır bilgiler değil) ve sürekli güncellediğimiz bir internet sitemizin bulunması lazımdır. Hergün en azından bir değişiklik yapın sitenizde. Mesela benim bu sitemde olduğu gibi 10-15 günde bir makale yazmayın. Her gün yazın (Makale sadece bir örnektir). Sürekli değişikliği google amca sevecektir

Sitenizin google’da hangi kelimede çıkmasını istiyorsanız o konuya yönelin örneğin fenerbahçe ile ilgili kelimelerde google’da üstlerde yer almak istiyorsunuz. O zaman sitenizde fenerbahçe resimleri , fenerbahçe videoları ,fenerbahçe taraftarları gibi bölümler ekleyin.

Sitenize wmwebtr ödüllü seo yarışması alexa grafiği ekleyin. Alexa bannerını sitenize eklediğinizde alexa sizi önlere çıkaracaktır. Alexa severse google’da sever. Mesela Youtube Alexa‘da çok üstlere yaklaştığı için Google satın alma gereği duydu. Backlink aldıkça zaten Alexa Rank‘ınızda gelişme olduğunu görürsünüz.

Ben backlinklerimin az olduğu zamanlarda Alexa Ranking sıralamasında 780.000′inci site civarındaydım. 3 aylık çalışma sonucu backlink sayımı 130′dan 440 civarına çıkardım ve şu anda 167.000′inci sıraya kadar ilerledim.Futbol Forumu’ma ait Google’a kayıtlı 7800 sayfam varken , 23600 civarına çıktı. Bu da hitlerime yansıyarak wmwebtr ödüllü seo yarışması 600 civarından 5000 civarına yükseldi. Zoints seo kursam ve reklamları arttırsam ne olur siz düşünün.

Sitelerin en büyük sorunu sürekli güncellemelerdir. Bunun en kolay yolu ise sitenize forum kurmaktır. Bildiğiniz gibi forumlarda webmasterlar yerine tüm ziyaretçiler bilgi girebiliyor. Forum kurmamızın amacı ise girilen herhangi bir mesajın Google’a güncellendi komutu göndermesi demektir .

Arama motorları sitemizin %95 ziyaretçisini sağlar. Bunun %90 ı google’dır. Artık insanlar bişey arayacağı zaman tek girdikleri site google oluyor.Her zaman dediğim gibi Google , internet dünyasının Amerika’sıdır. Onun sömürgesinde yaşarız.

Aklınıza takılan sorularınız için endüstri mühendisi adresinden konulara yorum yaz diyerek sorularınızı belirtebilir yada sitedeki iletişim linki aracılığıyla bana mail yollayabilirsiniz.

Bu makale tamamen bana aittir.Benim iznim dışında yada benim internet sitem kaynak gösterilmeden hiçbir internet sitesinde yayınlanamaz.

Saygılarımla

endüstri mühendisi Ersen ERDAL

Makalenin orjinali: Backlink nedir?
wmwebtr ödüllü seo yarışması keywords: wmwebtr ödüllü seo yarışması

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !